راه آینده از شهرهای هوشمند می‌گذرد

راه آینده از شهرهای هوشمند می‌گذرد

افزایش روزافزون جمعیت کره زمین و محدودیت بیش از پیش منابع طبیعی این کره خاکی سبب شده تا هوشمندسازی شهرهای سراسر جهان تبدیل به یک رسالت جدی برای نسل بشر شود.

1396/3/23 سه‌شنبه
تعداد بازدید: 2775


افزایش روزافزون جمعیت کره زمین و محدودیت بیش از پیش منابع طبیعی این کره خاکی سبب شده تا هوشمندسازی شهرهای سراسر جهان تبدیل به یک رسالت جدی برای نسل بشر شود. طبق آمار ۵۴٪ از جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند و ۷۵٪ از انرژی تولید شده در دنیا توسط همین جمعیت به مصرف می‌رسد.
 

توانایی شهرهای هوشمند در مدیریت منابع و انرژی و همچنین ارائه خدمات شهری نوین، به نظر تنها راه پاسخگویی به نیازهای جامعه بشری امروز است. برخی از کشورهای توسعه یافته توانسته‌اند به واسطه‌ هوشمندسازی شهرهای خود، نزدیک به ۱۰ درصد در انرژی مصرفی شهرها صرفه‌جویی کنند. بر اساس گزارشی دیگر، نزدیک به ۴۰ درصد از هزینه‌های شهرداری‌ها در بخش تامین انرژی برای روشنایی خیابان‌ها و اماکن عمومی صرف می‌شود که البته در این حوزه نیز راهکارهای شهرهوشمند گره‌گشا بوده‌اند. بعنوان مثال، بکارگیری شبکه هوشمند برق‌رسانی در کنار چراغ‌های روشنایی هوشمند به کاهش ۷۰ درصدی مصرف انرژی در بخش روشنایی شهری انجامیده است.
 

نگرانی‌های پیش آمده در دو دهه اخیر پیرامون تخریب محیط زیست و تغییرات آب‌وهوایی، از دیگر نتایج رشد جمعیت در کره زمین و نیز فعالیت‌های مخرب صنایع مورد نیاز جامعه بشری است. این امر که عزم جهانی برای حفظ و احیا محیط‌زیست را در پی داشته، یکی از مشوق‌های اصلی جامعه جهانی برای هوشمندسازی دستگاه‌ها و تجهیزات بر مبنای اینترنت اشیا بوده و انگیزه دولت‌ها برای حرکت به سمت شهرهای هوشمند را دوچندان کرده است. راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیاء‌ همچون پایش آب، هوا و خاک مناطق شهری و کنترل میزان آلاینده‌های شهری و صنعتی کمک شایانی به پاکسازی محیط زیست خواهند کرد. در این زمینه، شهرهای هوشمند توانسته‌اند تا ۲۰ درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای خود بکاهند.


مشکلات حمل و نقل و ترافیک شهری نیز از دیگر دغدغه‌های پیش آمده بر اثر افزایش جمعیت شهرهاست که به واسطه مدیریت هوشمند حمل و نقل و ترافیک در شهرهای هوشمند مورد توجه قرار گرفته است. استخراج الگوهای ترافیکی، تشخیص لحظه‌ای حوادث و تصادفات، پیش‌بینی تغییرات الگوی ترافیکی و ... همگی از کارکردهای این سامانه محسوب می‌شوند.
 

اما شاید مهمترین بحثی که امروز در داخل کشور با آن روبرو هستیم کاهش ذخایر آبی شهرها، خشکسالی، نابودی دریاچه‎‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی، تغییرات آب‌وهوایی ناشی از خشکسالی و سایر چالش‌های مربوط به این حوزه باشد. در حالی که بسیاری از کشورها با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کنند، اتلاف هزینه‌ای معادل ۱۴ میلیارد دلار در سال، بابت هدر رفتن آب آشامیدنی و یا استفاده غیرقانونی از آن در سراسر جهان، می‌تواند یک فاجعه تلقی شود. طبق آمار، ۶۰ درصد از منابع آبی که به مصارف خانگی تخصیص می‌یابند در شهرها به مصرف می‌رسند. بر این اساس شهرهای هوشمند با امکاناتی نظیر ردگیری هرگونه نشتی یا برداشت غیرمجاز از آب آشامیدنی می‌توانند نقشی اساسی در مدیریت هوشمند مصرف آب و کنترل ذخایر آبی داشته باشند.
 

اکنون با درک ضرورت هوشمندسازی شهرها می‌توانیم با عزم بیشتری در این مسیر قدم برداریم. راه‌اندازی سامانه شهر هوشمند ایرانسل در منطقه آزاد انزلی را می‌توان شروع این حرکت در داخل کشورمان لقی کرد که یقینا در آینده نزدیک برکات بسیاری را با خود به همراه خواهد آورد. در یک نگاه کلی به دستاوردهای بالقوه شهرهای هوشمند، برآورد می‌شود که بهینه‌سازی زیرساخت‌های عمومی در این شهرها (با استفاده از اینترنت اشیاء) موجب یک تریلیون دلار صرفه‌جویی سالانه در سراسر جهان خواهد شد که با بازگشت این هزینه به خزانه‌ شهری، شهرداری‌ها می‌توانند خدمات بهتر و نوین‌تری ارائه کرده و این بودجه را صرف پیشرفت و آبادانی هرچه بیشتر شهرها کنند.

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید