تبدیل خودروهای سازمانی به خودروهای اشتراکی

تبدیل خودروهای سازمانی به خودروهای اشتراکی

صرفه‌جویی در هزینه‌ و کاهش آلودگی هوا با مدیریت هوشمند ناوگان حمل‌ونقل

1397/7/2 دوشنبه
تعداد بازدید: 1639

 

شرکت Smart fleet برای خودرو‌های سازمانی (مثل خودرو، ون، مینی‌بوس و ...) یک سیستم خودروی اشتراکی طراحی کرده است که شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از آن هزینه‌های خود را کاهش داده و به حفظ محیط‌زیست کمک کنند. این سامانه که یک راهکار مدیریت هوشمند ناوگان حمل‌ونقل محسوب می‌شود، در راستای تحقق شهر هوشمند طراحی شده است.

به اشتراک گذاشتن خدمات و وسایل شخصی ازنظر اقتصادی بسیار به‌صرفه است، به لطف فنّاوری و امکان اشتراک‌گذاری بدون محدودیت، شرکت‌ها به استفاده از خودروی اشتراکی روی آورده‌اند تا علاوه بر کاهش هزینه‌های خود سهم کمتری در آلودگی هوا داشته باشند.

شرکت Smart fleet سیستم رزرو خودرو اشتراکی سازمانی را باهدف کاهش تعداد خودروهای موجود در ناوگان سازمان‌ها طراحی کرده است. با استفاده از این سیستم هزینه نگهداری ماشین‌ها، مدیریت مصرف سوخت و در نتیجه آلودگی هوا کاهش می‌یابد. این فناوری همچنین خودروهای سازمانی را ردیابی کرده و میزان مصرف سوخت آن‌ها را به‌صورت مداوم ثبت می‌کند؛ در نتیجه اطلاعات مفیدی را در اختیار مدیران قرار می‌دهد تا در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی همچون برنامه‌ریز‌های مالی و نیروی انسانی از آن‌ها استفاده کنند.

سیستم رزرو خودرو اشتراکی سازمانی

صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کمک به کاهش آلودگی هوا

سامانه رزرو خودروی اشتراکی برای سازمان‌ها این‌گونه کار می‌کند:

  • زمانی که دو کارمند قصد دارند هم‌زمان به‌سوی یک مقصد مشترک حرکت ‌کنند، سیستم خودروی اشتراکی یک اعلان می‌فرستد تا هر دو نفر با استفاده از یک خودرو خود را به مقصد برسانند. اگر هر دو با یک خودرو به محل کار خود بروند سوخت کمتری مصرف می‌شود.
  • "خودرو مدیریت" که برای استفاده روزمره در اختیار یکی از مدیران قرار می‌گیرد نیز می‌تواند جزئی از سامانه خودرو اشتراکی باشد. اگر در طول روز این خودرو بلااستفاده بماند، کارمندان دیگر می‌توانند آن را قرض بگیرند و این یعنی کاهش تعداد خودروهای موردنیاز در ناوگان حمل‌ونقل سازمان.
  • در راستای حفاظت از محیط‌زیست، می‌توان از خودروهایی استفاده کرد که CO2 کمتری تولید می‌کنند.
  • مشتریان این سامانه می‌توانند با استفاده از Green fleet میزان تولید دی‌اکسید کربن را در خودروهای ناوگان کاهش دهند و به‌عنوان یک سازمان در جهت اجرای مسئولیت‌های اجتماعی خود گام بردارند.

یکی از سازمان‌های دولتی با استفاده از همین سامانه توانست ۱۸.۶٪ تعداد خودروهای ناوگان، ۱۵.۴۲٪ تولید ترکیبات CO2 و ۱۶.۰۱٪ مصرف سوخت ناوگان خود را کاهش دهد.

ترغیب کارمندان به استفاده از سامانه خودرو اشتراکی

باوجوداینکه مزایای اقتصادی خودرو اشتراکی موردپذیرش عام قرارگرفته است، لازم بود برخی از کارمندان برای استفاده از این سامانه توجیه شوند. شرکت‌ها برای ترغیب کارمندانشان به استفاده از این سامانه روش‌های زیر را پیش گرفتند:

  • فواید زیست‌محیطی این فنّاوری را برای کارمندان تشریح کردند . دانستن این موضوع که استفاده از سامانه خودرو اشتراکی تأثیرات مثبتی بر روی محیط‌زیست دارد در کارمندان انگیزه ایجاد می‌کند.
  • مزایای استفاده از این سامانه را با کارمندان به اشتراک گذاشتند . فنّاوری Smart fleet رزرو اینترنتی را کاملاً یکپارچه ساخته و نگرانی کارمندان در خصوص تعمیر و نگهداری خودرو را برطرف می‌سازد.
  • سفیر انتخاب کردند. پس از شناسایی افراد جوان‌تر که مشتاق هستند از این سامانه استفاده کنند، از آن‌ها خواستند تجارب مثبت و دست‌اول خود را در رابطه با استفاده از اقتصاد اشتراکی با همکارانشان در میان بگذارند.
  • آرام پیشروی کردند. با مدیریت بخشی از ناوگان توسط سامانه رزرو خودروی اشتراکی بخش دیگر را با آزمایش و شخصی‌سازی توسعه دادند.
سامانه مدیریت هوشمند ناوگان ایرانسل

یکی از قابلیت‌های سامانه مدیریت هوشمند ناوگان ایرانسل مدیریت بهینه سرویس‌های ایاب و ذهاب سازمانی است. با استفاده از این محصول، سازمان‌های بزرگ و دولتی می‌توانند تعداد خودروهای فعال در ناوگان خود را کاهش دهند. بدین‌صورت که کارمندان توسط یک برنامه کاربردی، خودروی سازمانی موردنیاز خود را برای مدتی مشخص رزرو کرده و با استفاده از آن به انجام کارهای معمول سازمان می‌پردازند. در نتیجه هیچ خودروی سازمانی در طول روز بلااستفاده نمی‌ماند و به تعداد کمتری خودرو برای فعالیت در ناوگان نیاز است. این امر به کاهش هزینه‌های تامین و نگهداری خودروهای سازمانی و نهایتا کاهش ترافیک و آلودگی هوا می‌انجامد.

یکی از مهم‌ترین اهداف بخش کسب‌وکار سازمانی ایرانسل، کمک به تحقق شهر هوشمند و اجرای رسالت‌های اجتماعی برای حفظ محیط‌زیست و رشد اقتصادی کشورمان ایران است.


منابع:

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید