اینترنت اشیا برای کشاورزی هوشمند

اینترنت اشیا برای کشاورزی هوشمند

کیفیت محصولات، بهینه بودن تولید، صرفه‌جویی در منابع و مدیریت هزینه‌ها تنها بخشی از مزایای استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی است.

1396/5/8 يكشنبه
تعداد بازدید: 6785


با افزایش جمعیت کره‌ی زمین در چند دهه‌ی آینده، اهمیت صنعت کشاورزی بیشتر خواهد شد. بر اساس آخرین گزارش ارگان غذا و کشاورزی سازمان ملل، جمعیت کره زمین در سال ۲۰۵۰ میلادی به ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید که این امر موجب افزایش ۵۰ درصدی تقاضا برای محصولات کشاورزی، در مقایسه با سال ۲۰۱۳ خواهد شد. اما صنعت کشاورزی با مشکلات زیادی روبرو است. ازجمله این مشکلات می‌توان به کمبود آب،‌ کمبود زمین قابل‌کشت،‌ افزایش هزینه‌ها و تغییرات آب‌وهوایی اشاره کرد. اما نوآوری‌های اخیر در حوزه اینترنت اشیا روزنه‌های امید را برای پاسخگویی به این مشکلات ایجاد کرده و باعث افزایش کیفیت و حجم محصولات، و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌ها شده است.

امروزه مزرعه‌های بزرگ و محلی می‌توانند با استفاده از اینترنت اشیا به مانیتور کردن حس‌گرهایی که در نقاط مختلف مزرعه تعبیه شده‌اند بپردازند. با توجه به روند رو به رشد استفاده از اینترنت اشیا در صنعت کشاورزی، پیش‌بینی می‌شود:

  • در سال ۲۰۲۵، تعداد حس‌گرهایی که به اینترنت متصل‌اند به ۶۰۰ میلیون خواهد رسید.
  • در سال ۲۰۵۰ با فرض ثابت ماندن تعداد مزرعه‌ها، دو میلیارد حس‌گر متصل به اینترنت، وجود خواهد داشت.

کیفیت محصولات، بهینه بودن تولید، مدیریت منابع و صرفه‌جویی در هزینه‌ها تنها برخی از مزایای استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی است. استفاده از این فنّاوری، کشاورزی و تولید غذا را در آینده‌ی نزدیک متحول خواهد کرد. اینترنت اشیا با مدیریت و کنترل فعالیت‌ها در زمینه‌های زیر، به بهینه‌سازی تولید کمک می‌کند:


مدیریت منابع آبی:

اینترنت اشیا می‌تواند مصرف آب را به میزان ۱۸۵ میلیارد لیتر در سال کاهش دهد. میزان آب کافی یکی از چالش‌های بزرگ در کشاورزی است. آبیاری به میزان نامناسب، آسیب‌های زیادی به محصولات می‌زند. اینترنت اشیا راه‌حلی برای مدیریت آب خواهد بود؛ این فنّاوری میزان منابع موردنیاز برای هر محصول را بررسی می‌کند و با کنترل منابع آبی موجود، از اتلاف آن جلوگیری می‌کند.

در مناطق خشک و نیمه‌خشک، مانند ایران، مدیریت منابع آبی ارزش بسیاری دارد. ٩٥ درصد منابع آب کشور ما، با توجه به خشک و نیمه‏خشک بودن اقلیم آن، زیرزمینی است و کمتر از پنج درصد منابع آب بر روی زمین روان هستند. به بیانی دیگر، در صورت برداشت آب رودها امکان تأمین آب آن در بارندگی بعدی وجود دارد، اما درباره ٩٥ درصد آب زیرزمینی، اینطور نیست.

در دهه‌های اخیر، به علت مدیریت ناکارآمد در بخش کشاورزی، توسعه کمّی‏محور و رشد جمعیت، برداشت از منابع آب با روش سنتی افزایش یافته است. بر اساس داده‌های موجود، در سال ٥٧ در سراسر ایران ٥٠ هزار حلقه چاه وجود داشت که امروزه این عدد به ٨٠٠‌ هزار رسیده است. به باور کارشناسان، ایران در صدر کشورهایی است که بیشترین میزان برداشت منابع آب‏های زیرزمینی تجدیدپذیر را داشته، به گونه‏ای که در پنج دهه اخیر با کاهش هنگفت اندوخته‌های آب شیرین روبه‌رو بوده است.بر اساس برآوردهای موجود، بیش از ٨٥ درصد منابع آب شیرین زیرزمینی کشور پایان یافته است و وضعیت منابع آبی در شرایط بحرانی قرار دارد؛ به گونه‏ای که منابع آبی کشور پاسخ‏گوی جمعیت ٨٠ ‌میلیونی کنونی نیست.

در چنین شرایطی استفاده از فنّاوری‌های مبتنی بر اینترنت اشیا برای مدیریت مصرف آب، چه در حوزه مصرف شهری و چه در حوزه کشاوزی مثل سامانه‎های تشخیص و برنامه‌ریزی زمان بهینه آبیاری، از اهمیت بالایی برخوردار است.


کشاورزی دقیق:

پیش‌بینی دقیق آب‌وهوا و دیگر اطلاعات متغیر، تأثیر زیادی در تولید بهینه‌ محصولات دارد. هر چه دقت این اطلاعات بیشتر باشد احتمال آسیب دیدن محصولات کاهش می‌یابد. فنّاوری‌های مبتنی بر اینترنت اشیا اطلاعات لحظه‌ای و دقیق ( مثل آب‌وهوا،‌ اطلاعات کاشت و برداشت و کیفیت خاک) را به کشاورزان ارائه کرده و فرایندها را بهبود می‌بخشند. کشاورزانی که به ‌چنین اطلاعات مهمی دسترسی دارند می‌توانند فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی کنند. این درحالیست که هرساله کشاورزان ایرانی به علت آماده نبودن برای تغییرات آب‌وهوایی ضرر بسیاری می‌کنند.


مدیریت جامع و کنترل آفات:

محصولات کشاورزی همیشه با آفات تهدید شده و این مسئله باعث زیان مالی می‌شود. برای جلوگیری از این شرایط، با استفاده از سیستم‌های مبتنی بر اینترنت اشیا، به بررسی دائمی پارامترهای محیطی پرداخته و اطلاعات حاصل از حس‌گرهای کنترل آفات به سیستم‌هایی با قابلیت پیش‌بینی الگوی رفتاری آفات ارسال می‌شوند تا اقدامات لازم جهت جلوگیری از خسارات انجام شوند. کشاورزان می‌توانند با استفاده از این اطلاعات،‌ میزان ضرر وارده از سوی آفات را تا سطح زیادی کاهش ‌دهند.


تولید محصولات سالم:

اینترنت اشیا علاوه بر کمک به تولید محصول باکیفیت، سلامت غذا را در مراحل مختلف مثل انبار کردن و حمل‌و‌نقل تضمین می‌کند. این قابلیت با کمک سیستم جامع مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل به دست می‌آید که به عوامل مختلف مثل زمان حمل‌ونقل، دمای انبار و اطلاعات ثبت‌شده‌ در سرورهای ابری، دسترسی دارد.

تجربه‌های قبلی نشان داده است که با استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی بازده به میزان ۱.۷۵ درصد افزایش‌یافته، هزینه‌ انرژی به ازای هر هکتار از ۷ تا ۱۳ دلار کاهش می‎‌یابند و در مصرف آب تا ۸ درصد صرفه‌جویی می‌شود.

با توجه به بحران موجود در حوزه کشاورزی و منابع آبی کشور و در جهت کمک به مدیریت و رفع این بحران، ایرانسل به‌عنوان شرکتی پیشگام در فناوری‌های نو، در راستای راه‌اندازی و بکارگیری سیستم‌ها و راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا گام‌هایی جدی برداشته است. ازجمله این فناوری‌ها می‌توان به حس‌گرهای اندازه‌گیری ذخایر آب، حس‌گرهای آبیاری خودکار،‌ سنجش خاک و هواشناسی اشاره کرد. این سامانه‌ها اکنون در استان انزلی بصورت آزمایشی پیاده‌سازی شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.


منابع:

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید