بروکسل، یک شهر هوشمند!

بروکسل، یک شهر هوشمند!

بروکسل پایتخت بلژیک و مقر اصلی اکثر نهاد‌های اتحادیه اروپا یکی از هوشمندترین شهرهای دنیاست.

1397/4/23 شنبه
تعداد بازدید: 2745

 

در مقالات قبلی گفتیم که در شهرهای هوشمند از داده‌ها و فناوری‌های موجود برای ارتقاء کارآیی، توسعه اقتصادی و بهبود بخشیدن کیفیت زندگی شهروندان استفاده می‌کنند.

مدیریت هوشمندانه منابع و انرژی

در طی سال‌های اخیر جمعیت شهرنشینان از روستاییان پیشی گرفته است و برای اولین بار در تاریخ اکثریت جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می‌کنند. به همین دلیل 70٪ از انرژی مصرفی جهان در شهرها مصرف می‌شود. از این رو، در زمان ساختن شهرهای هوشمند توجه ویژه‌ای به تکامل زیرساخت‌های شهری در جهت حفظ و مدیریت هوشمندانه منابع و انرژی می‌شود. این شهرها قادر به جمع آوری و تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده‌های شهری هستند و می‌توانند با استفاده از این داده‌ها فرایندها را خودکار کرده و کیفیت خدمات را بهبود ببخشند. طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت چنین شهرهایی پروژه‌ای بیست تا سی ساله است. با اینکه زمان اجرای این پروژه‌ها طولانی به نظر می‌رسد اما در نهایت این اتفاق منجر به حفظ منابع و انرژی، سرعت بخشیدن به زندگی شهری و افزایش رضایتمندی شهروندان خواهد شد.

در سال‌های جاری کشورهایی مانند کره جنوبی، امارات متحده عربی و چین سرمایه‌گذاری قابل توجهی برای توسعه شهرهای هوشمند کرده‌اند. ازجمله شهرهای هوشمند پیشرو در جهان می‌توان به وین، قاهره، آمستردام، منطقه تجاری Songdo در نزدیکی سئول، تورنتو، لندن، پاریس، نیویورک، هنگ کنگ، بارسلونا و بروکسل اشاره کرد.

شروع پروژه شهر هوشمند بروکسل در سال 2008 میلادی، هم‌زمان با بحران اقتصادی جهانی و با حمایت دولت رخ داد. در ادامه به شرح مختصر این پروژه، استراتژی‌های اتخاذ شده توسط دولت و افتخارات آن خواهیم پرداخت:

بروکسل پایتخت بلژیک


بروکسل پایتخت بلژیک و مقر اصلی اکثر نهاد‌های اتحادیه اروپا است. هدف از هوشمندسازی شهر بروکسل ادغام تکنولوژی‌های جدید با زندگی روزمره و همچنین تمرکز بر روی تحقیقات و نوآوری است. تحقیقات انجام شده در پروژه شهر هوشمند بروکسل نشان داد این شهر به اقتصاد، محیط زیست، شهروندان و زندگی هوشمند نیاز دارد.

به همین دلیل دولت بلژیک طی آیین‌نامه‌ای اهداف اصلی شهر هوشمند بروکسل را برای سال‌های 2014-2019 به شرح زیر تعیین کرده است:

به عنوان شهر پیشرو در صنعت دیجیتال:

  • ادغام فناوری‌های جدید در تمام زمینه‌های زندگی از جمله اداره‌های دولتی، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، خدمات دیجیتال برای کسب‌و‌کارها و خدمات ایمنی
  • توسعه زیرساخت ارتباطات دیجیتال (شبکه فیبر‌نوری، شبکه بی‌سیم)
  • تشکیل دولت الکترونیکی جامع و هوشمند

به عنوان شهر پیشرو در تحقیقات و نوآوری:

  • ایجاد مشارکت میان آموزش و پرورش، موسسات دولتی و جامعه تجاری
  • ایجاد مراکز فناوری پیشرفته به منظور آموزش افراد برای مشاغل با ارزش

پروژه Fix My Street

یکی از راهکارهای جالب توجهی که در شهر هوشمند بروکسل پیاده‌سازی شده پروژه Fix My Street است. به کمک این راهکار دیگر نیازی به روش‌های سنتی برای ارتباط بین شهروندان و مقامات دولتی جهت اطلاع‌رسانی مشکلات خیابان‌ها یا بزرگراه‌ها (چاله‎های ایجادشده، مشکلات در آسفالت خیابان، نشست زمین و ...) نیست. Fix My Street توسط مرکز انفورماتیک شهر بروکسل راه‌اندازی شده و از طریق اپلیکیشن موبایل و نسخه تحت وب در دسترس شهروندان قرار گرفته است. از طریق این برنامه هوشمند به‌راحتی می‌توان مشکلات شهری را اطلاع‌رسانی و برطرف کرد. به‌محض گزارش مشکل توسط شهروندان، Fix My Street آن را به مدیرکل بزرگراه‌ها یا مقام مربوطه منتقل می‌کند. سپس سازمان‌ها طبق داده‌های دریافتی می‌توانند مکان جغرافیایی و نوع مشکل را شناسایی کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن آن را برطرف سازند.

Fix My Street

کار با این اپلیکیشن بسیار ساده است. کافیست عکسی از مشکل ایجاد شده در سطح شهر بگیرید، آدرس را ثبت کنید و پس از مشخص کردن دسته‌بندی مشکل(پل، روشنایی، بزرگراه، تونل و ...) آن را ارسال کنید. برنامه به صورت اتوماتیک مشکل را برای واحد مربوطه ارسال کرده و در صورت تمایل شما می‌تواند اطلاع‌رسانی کند که مشکل حل شده است یا خیر.

 

آگوریا، سازمان فناوری صنعت بلژیک، با مشارکت Belfius Smart City Award، جایزه فناوری شهر هوشمند در سال ۲۰۱۵ را به برنامه کاربردی Fix My Street بروکسل اهدا کرد. هر ساله جوایز فناوری شهر هوشمند آگوریا به شهرها و شهرداری‌هایی اختصاص می‌یابد که برای ایجاد یک محیط زندگی امن و راحت برای شهروندان از فناوری‌های نوآورانه استفاده می‌کنند. Fix My Street این جایزه را به‌عنوان بهترین اپلیکیشن شهر هوشمند در زمینه ارتباطات هوشمند دیجیتال و زیرساخت شهری دریافت کرد.

با توجه به اهمیت یافتن شهرهای هوشمند در سراسر دنیا، سامانه شهر هوشمند ایرانسل با هدف هوشمندسازی زندگی شهری در ایران طراحی و مورد بهره‌برداری آزمایشی قرار گرفته است. این راهکار امکان ارائه مجموعه‌ای از خدمات هوشمند شهری در زمینه مدیریت حمل‌ونقل، مدیریت منابع و انرژی، مدیریت روشنایی معابر، مدیریت مصرف آب، مدیریت پسماند و... را فراهم می‌آورد. بهینه‌سازی زیرساخت‌های عمومی بی‌شک موجب صرفه‌جویی چشم‌گیری خواهد شد که با بازگشت این هزینه به خزانه‌ دولت می‌توان آینده‌ای بهتری را برای نسل‌های آتی رقم زد.

برای آشنایی با پروژه‌های شهر هوشمند در سایر کشورها به مطلب دیگری در لینک زیر مراجعه کنید:

رشد شهرهای هوشمند در سراسر جهان

منابع:

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید