کشاورزی شهری، ایده‌ای جذاب برای شهرهای هوشمند!

کشاورزی شهری، ایده‌ای جذاب برای شهرهای هوشمند!

در این مقاله ریسک‌پذیری صنعت کشاورزی شهری و استراتژی‌های شهرهای هوشمند را برای دستیابی به سامانه‌های غذایی پایدار بررسی می‌کنیم.

1397/6/4 يكشنبه
تعداد بازدید: 2452

 

هنری گوردون اسمیت موسس و مدیرعامل شرکت مشاوره کشاورزی شهری است. تخصص اسمیت در زمینه گسترش مزارع و گلخانه‌های شهری و مزارع مبتنی بر خاک است. در سپتامبر سال ۲۰۱۷، اسمیت با کمپانی Agritecture همکاری خود را آغاز کرد تا مدیریت ریسک در زمینه کشاورزی هوشمند را موردبررسی قرار دهد. وی تاکنون توانسته با تمرکز بر روی کشاورزی شهری و ادغام آن با محیط‌زیست در بیش از ۶۰ پروژه ازجمله آتلانتا، نیویورک، پاریس، باغداری نیوزیلند، پیاده‌رو تورنتو و کشور قطر همکاری داشته باشد. در ادامه از زبان هنری اسمیت اهمیت کشاورزی شهری را در شهر هوشمند مطالعه خواهید کرد.

روشن است که هوشمندسازی شهرها همچون انقلابی تمامی شهرهای جهان را فرامی‌گیرد و راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری‌های نوین، برای مدیریت شهرها مورداستفاده قرار خواهند گرفت. این راه‌حل‌ها باهدف زندگی بهتر و آسان‌تر برای شهروندان برنامه‌ریزی می‌شوند. در سال‌های اخیر صنعت کشاورزی شهری با افزایش تقاضا برای تولید مواد مغذی روبرو بوده، به همین دلیل سرمایه‌گذاری در حوزه Agri Food Tech در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۱۰ میلیارد دلار رسید. با این حال ممکن است کشاورزی شهری به‌رغم توانایی‌های کنونی خود از شهرهای هوشمند حذف شود.

کشاورزی شهری

در سال‌های گذشته در بیش از ۶۰ پروژه در زمینه مدیریت کشاورزی شهری به‌عنوان مشاور حضور داشته‌ام و به این نتیجه رسیدم که کشاورزی شهری با چالش‌های قابل‌توجهی روبرو است. زیرا بسیاری از شرکت‌ها توانایی‌های خود را دست کم گرفته‌اند. در کنار این موارد کارآفرینانی را دیدم که مشتاقانه می‌خواهند کشاورزی هوشمند را با مدل‌های نوین،پایدار و سودآور به جلو برده و در سطح جهانی مواد اولیه غذا را تولید کنند.

کشاورزی شهری

یکی از نمونه‌های موفقی که از من مشاوره گرفت، شرکت راب لینگ(Rob Laing) است. وی کارآفرین باتجربه و سرآشپزی است که می‌خواست یک مزرعه در رستوران خود داشته باشد و بتواند محصولات کشاورزی را از نزدیک مدیریت کند. این پروژه هم‌اکنون با موفقیت چشم‌گیری همراه شده و در حال گسترش در دیگر شهرهاست. مزرعه‌ای که در تصویر می‎بینید با نام Farm One شناخته می‌شود که نمونه اجرایی از کشاورزی شهری در شهر منهتن است.

 

صنعت کشاورزی شهری بسیار پیچیده بوده و برای انجام صحیح آن نیاز به برگزاری کارگاه‌ها و کنفرانس‌های متعددی است تا ضمن آشنایی مردم و کشاورزان با فناوری‌های نوین این حوزه بتوان کارآفرینان مناسب را پرورش داد.

در سراسر جهان مناطق زیادی وجود دارند که به دلایل مختلف مانند آب، خاک و غیره محدودیت زیادی در واردات مواد غذایی یا تولید آن دارند. اما اگر بتوانیم با آموزش صحیح شهروندان و ایجاد ظرفیت تولید، آن‌ها را به خودکفایی برسانیم می‌توانیم باافتخار بگوییم شهرهای هوشمند آینده روشنی خواهند داشت. در قطر، شرکت Agritecture یک انکوباتور کشاورزی اختصاصی را برای پاسخ دادن به نیاز فوری جامعه برای افزایش تولید مواد اولیه غذا در سطح کشور پیشنهاد داد. برنامه کشاورزی شهری قطر با شروع تحقیقات دقیق در بازار و مطالعه پتانسیل منطقه برای کشاورزی آغاز شده است تا با ارائه یک برنامه جامع برای جذب کشاورزان جدید و توانمندسازی آن‌ها، قطر را به سمت خود اکتفایی در تولید غذا سوق دهد.

اهمیت کشاورزی شهری

اسمیت عمیقاً معتقد است فرآیندهای تولید و توزیع مواد اولیه غذایی همچون مدیریت منابع و انرژی، مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل و دسترسی به اینترنت جزء اکوسیستم شهری است. اجزای سیستم کشاورزی باید از طریق اینترنت اشیا داده‌ها را جمع‌آوری و پردازش کرده و مورد حمایت (پشتیبانی) دولت قرار بگیرد.

اهمیت کشاورزی شهری

کشاورزی شهری راه‌حل بحران کمبود غذا نیست، اما به نظر می‌رسد که هر کشور، شهر و منطقه باید سیستم تولید مواد اولیه غذایی خود را بروزرسانی کند تا مواد اولیه تازه‌ و سازگار با محیط‌زیست خود را در دسترس شهروندان قرار دهد. بعضی از شهرهای ایالات‌متحده اجرای سیاست‌های کشاورزی شهری را آغاز کرده‌اند تا به‌عنوان بخش مهمی از سامانه‌های غذایی محلی و منطقه‌ای باشند. به‌عنوان‌مثال، در لس‌آنجلس، انکوباتور Cleantech به شرکت‌ها کمک می‌کند تا کشاورزی شهری خود را احداث کنند. در آتلانتا نیز سازمان مدیر کشاورزی تضمین داده که شهرداری به‌طور دائمی از کشاورزان محلی حمایت خواهد کرد.

سیستم تولید مواد اولیه غذایی

در پاریس شهرداری قصد دارد یک‌سوم فضای سبز شهر را به تولید مواد غذایی اختصاص دهد و در سنگاپور، کشاورزی شهری به‌عنوان بخشی از الزامات سبز ساختمان قرار داده شده است. با این وجود کشاورزی شهری یک ایده یا مدل ساده نیست. طبیعت غیرمتمرکز و متنوع در شهرها باعث خواهد شد تا هر منطقه با توجه به دارایی‌ها و توانایی‌های خود سامانه‌های غذایی خود را داشته باشد. پیشرفت در برنامه‌ریزی کشاورزی شهری زمانی اتفاق می‌افتد که جوامع شهری در کلیه بخش‌ها با یکدیگر همکاری داشته و در ترویج این روش هوشمندانه عمل کنند. با اینکه در شهرهای هوشمند از فناوری و داده‌ها برای بهبود زندگی مردم استفاده می‌شود اما تا به امروز آن طور که به فناوری کشاورزی شهری پرداخته نشده است. درصورتی‌که کشاورزی شهری یک صنعت جوان و بر پایه داده‌ها است و قطعاً سامانه‌های غذایی را به خوبی پوشش خواهد داد.

گسترش کشاورزی شهری

نباید فراموش کرد که بسیاری از شهرها با اینکه اهداف بزرگی برای گسترش کشاورزی شهری دارند، اما از ظرفیت و دانش فنی برخوردار نیستند و نیاز به آموزش و مشاوره دارند. سیستم غذایی محلی باید مناسب با محیط و اقتصاد تقویت شود و بسیاری از مزارع شهری به حس‌گرهای هوشمند مجهز گردند. با استفاده از این حس‌گرها و بررسی داده‌های بدست‌آمده از نورپردازی به محصول گرفته تا آبیاری آن به‌صورت هوشمند برنامه‌ریزی خواهد شد.

 

کشاورزی هوشمند در شهر هوشمند

با توجه به وضع موجود صنعت کشاورزی و منابع آبی کشور و در راستای کمک به رفع این بحران، واحد کسب‌وکار سازمانی ایرانسل توانسته است با فراهم‌سازی بستر موردنیاز فناوری‌های اینترنت اشیا و ارائه راهکارهای کشاورزی هوشمند ظرفیت مناسبی را برای حرکت به سمت هوشمندسازی صنعت کشاورزی کشور ایجاد کند. ازجمله این خدمات می‌توان به حس‌گرهای اندازه‌گیری ذخایر آب، آبیاری هوشمند،‌ سنجش خاک و ... اشاره کرد.

با راهکارهای اینترنت اشیا ایرانسل بیشتر آشنا شوید.


منابع:

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید