اخبار و مقالات راهکارهای سازمانی ایرانسل

ورود گجت‌های هوشمند به زندگی افراد کم‌توان

ورود گجت‌های هوشمند به زندگی افراد کم‌توان

تکنولوژی اینترنت اشیا و خانه هوشمند چگونه به کمک افراد کم‌توان آمده است؟

1397/9/12 دوشنبه
تعداد بازدید: 1928

 

یکی از مهمترین دغدغه‌های افراد کم‌توان این است که بتوانند از پس کارهای خود برآیند و بدون نیاز به کمک افراد دیگر کارهای روزمره خود را انجام دهند. از این رو دسترسی به وسایل منزل برای افراد کم‌توان باید به راحت‌ترین شکل ممکن فراهم شود.

به منظور حل مشکل افراد کم‌توان جسمی و به لطف تکنولوژی خانه هوشمند و اینترنت اشیا، ساختن خانه‌ای که در آن دسترسی به همه چیز ساده‌تر باشد کار سختی به نظر نمی‌رسد. دیگر برای انجام کارهای کوچک روزمره نیازی به وسایل مخصوص برای افراد کم‌توان نیست. امروزه اینترنت اشیا و گوشی‌های هوشمند زندگی ما را دگرگون کرده‌اند.

به لطف Amazon Alexa افراد کم‌توان می‌توانند با خرید وسایلی که برای آنها از الویت بیشتری برخوردارند، خانه‌ای هوشمند برای خود بسازند. در ادامه به گجت‌های هوشمندی اشاره می‌کنیم که برای هوشمندسازی خانه‌ها کاربرد دارند.

• آمازون اکو (Amazon Eco)

می‌توانید پروژه هوشمندسازی خانه را با آمازون اکو و مکمل آن Eco Dot شروع کنید. اکو دات این امکان را به شما می‌دهد که با استفاده از صدای خود وسایل دیگر را مدیریت کنید. کاربران می‌توانند با دانلود اپلیکیشن آمازون روی گوشی همراه، با صدا تمام وسایل خود را کنترل کنند، زنگ بیداری، هشدار یادآور، تایمر و لیست خرید ایجاد کنند، در اینترنت به جستجو بپردازند و در نتیجه کمتر از دست‌های خود استفاده کنند.

قفل هوشمند (Smart Lock)

• قفل هوشمند (Smart Lock)

قفل هوشمند جایگزین مناسب و امن‌تری برای قفل‌هایی است که صفحه کلید دارند. به خصوص اگر قرار باشد مستخدم، پرستار، تراپیست یا افراد دیگری به خانه شما رفت و آمد داشته باشند.

قفل‌هایی که دارای صفحه کلید هستند اطلاعاتی از قبیل اینکه چه کسی در چه زمانی وارد خانه شده‌ است را در اختیار ما قرار نمی‌دهند و تغییر رمز آنها کار سختی است. به‌علاوه، هر کسی می‌تواند به راحتی رمز را عوض کند.
 

قفل هوشمند آگوست (August Smart Lock) از تلفن هوشمند کاربر به عنوان کلید استفاده می‌کند. کاربر می‌تواند از طریق اپلیکیشن به دیگران دسترسی موقت، مهمان یا ادمین بدهد و حتی تعداد دفعات و روزهایی که افراد می‌توانند وارد خانه شوند را مشخص کند.

در این اپلیکیشن ثبت می‌شود که چه کسی در چه زمانی وارد خانه شما شده است. در صورتیکه می‌خواهید کسی دیگر به خانه شما نیاید کافیست در کسری از ثانیه دسترسی او را محدود کنید.

• زنگ هوشمند

برای افرادی که به علت کهولت سن یا بیماری در رختخواب هستند یا نمی‌توانند از روی ویلچر بیرون خانه را ببینند، زنگ هوشمند راهکاری ایده‌آل است. زنگ هوشمند رینگ (Ring smart doorbell) با کمک یک دوربین حساس به حرکت، نشان می‌دهد چه کسی پشت در است و کاربر می‌تواند تصمیم بگیرد در را باز کند یا نه.

• ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند دمای خانه را روی عددی نگه می‌دارد که شما تنظیم کنید. این تکنولوژی مناسب افرادی است که به علت فلج مغزی باید در محیطی گرم باشند.

تغییر دما نیز کار سختی نخواهد بود. می‌توانید آن را با استفاده از تلفن همراه خود، حتی وقتی در خانه نیستید، تنظیم کنید. این دستگاه به شما اجازه می‌دهد قبل از خروج از منزل دما را پایین آورده و در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید و قبل از بازگشت به خانه دما را بالا ببرید که تا زمان رسیدن شما، خانه گرم شده باشد. این راهکار علاوه بر هوشمندسازی مصرف انرژی، مناسب‌ترین راه برای تنظیم دمای محیطی است.

• کلید و پریز هوشمند

ندیدن اشیا در خانه می‌تواند خطرساز باشد. می‌توانید از کلید هوشمند استفاده کنید، نه تنها برای رفع این دغدغه بلکه برای افزایش میزان دسترسی به لوازم خانه.

به کمک یک چراغ هوشمند، می‌توانید تنها با یک اشاره روی صفحه گوشی همراه خود چراغ‌ها را روشن و خاموش کنید.

حتماً تا به حال انواع مختلفی از چراغ‌های هوشمند را در اینترنت دیده‌اید. در میان آنها، چراغ‌های Philip Hue در کنار امکان روشن و خاموش کردن چراغ‌ها، امکان تغییر رنگ و کم و زیاد کردن شدت نور را نیز دارند.

• پرده‌های هوشمند

استفاده از پرده‌های معمولی برای افرادی که محدودیت حرکتی دارند سخت و دشوار است. اینجا دقیقاً جایی است که پوشش‌ پنجره هوشمند وارد می‌شود. برخی از آنها عبارتند از My Smart Blinds، Soma smart shades و Slides . می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن Slide پرده ها را کشیده یا جمع کنید.

• بازکن هوشمند درب پارکینگ

درب بازکن هوشمند این امکان را به شما می‌دهد که از هرجایی بتوانید درب پارکینگ را باز کنید. لازم است که از قبل مارک بازکن درب پارکینگ خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید با افزونه هوشمند سازگاری دارد یا خیر.

بسیاری از برندها مانند NexxGarage، LifeMaster و Chamberlain با اکثر سامانه‌های هوشمند درب بازکن سازگاری دارند.

خانه‌های هوشمند به افراد کم‌توان این امکان را می‌دهند که مستقل کارهای روزمره خود را انجام دهند. ما در بخش کسب و کار سازمانی ایرانسل امید داریم که فناوری خانه هوشمند روز به روز گسترش یافته و با قیمت ارزان در دسترس همه قرار گیرد تا کسانی که واقعاً به آن نیاز دارند بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. با تحقق شهر هوشمند ایرانسل، دنیای ما به مکانی راحت‌تر برای زندگی تبدیل خواهد شد.

از شهر هوشمند ایرانسل بیشتر بدانید.


منابع:

بيشتر
آخرین مطالب
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید