موارد استفادهNB-IoT در حوزه اینترنت اشیا-بخش دو

موارد استفادهNB-IoT در حوزه اینترنت اشیا-بخش دو

در این بخش به کاربردهای NB-IoT در حوزه صنعت و کاربری‌های عمومی آن می‌پردازیم.

1397/11/24 چهارشنبه
تعداد بازدید: 2937

 

همانطور که در قسمت‌ قبل گفتیم کارکرد اصلی فناوری IoT، بهبود کیفیت زندگی افراد با استفاده از تجهیزات کم‌مصرف و مدرن است. کاربردهای این تکنولوژی به‌قدری گسترده هستند که تمام زندگی ما را در بر می‌گیرند؛ از کاربری‌های شخصی و عمومی گرفته تا صنعتی و شهری.

در ادامه قسمت قبل، به دیگر کاربری‌های NB-IoT می‌پردازیم.

IoT در صنعت

رسالت اصلی تکنولوژی IoT، ارائه کاربردهایی کم‌مصرف وگسترده است که به بهبود تشکیلات اقتصادی و بازده صنعتی کمک می‌کنند؛ در ادامه کاربردهای صنعتی NB-IoT را بررسی خواهیم کرد.

• ردیابی لجستیک (مدیریت و ردیابی دارایی‌ها و تجهیزات)

دستگاه‌های ردیابی که بر روی ‌ خودورهای ترابری و ناوگان حمل‌ونقل نصب شده‌اند، اطلاعات زیادی را ارسال می‌کنند که پس از آن در مراکز داده جمع‌آوری و تحلیل می‌شود. در این فرآیند که به مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل نیز کمک می‌کند، هشدارها و پیشنهاداتی نیز برای بهینه‌سازی خدمات به تبلت تکنسین‌ها ارسال می‎شود، تا بتوانند در لحظه، اقدامات لازم برای پیشگیری از حوادث محتمل را انجام دهند.

کنترل و نظارت دائم بر دارایی‌ها با ارسال مداوم موقعیت مکانی توسط سنسورهای متصل به اشیا ممکن می‌شود. داده‌های مربوط به موقعیت جغرافیایی اموال و دارایی‌های ارزشمند از طریق شبکه‌های سیار به مرکز داده‌ها ارسال شده و ردیابی تجهیزات را به راحتی امکان‌پذیر خواهد کرد. ردیابی اموال، به کسب و کارها این امکان را می‌دهد تا وقایع پیش‌بینی نشده را شناسایی کرده و از بروز آنها پیش‌گیری نمایند.

کاربرد خانگی IoT

کاربرد خانگی IoT

کاربرد خانگی IoT

شاید بیشترین اطلاعاتی که از اینترنت اشیا داریم در رابطه با کاربرد خانگی IoT باشد و تا به حال در حوزه خانه هوشمند، فناوری‌های کوتاه‌بردی مانند Z-WaveوZigbee توسعه داده شده‌اند. مزایای نصب مجموعه تراشه‌های NB-IoT در لوازم خانگی، شگفت‌انگیز است و با پیشرفت در زمینه تحلیل کلان‌داده‌ها مدیریت کارآمدتر خواهد شد. اینترنت اشیاء خانگی به طور عمده، شامل برنامه های LPWA است که هدف آن هوشمندسازی سنسورها و دستگاه‌های موجود برای کاربران است. در شکل زیر به چند نمونه از آنها اشاره شده است.

IoT شامل پیاده‌سازی LPWA است که یک شبکه محلی کوچک و امن با هدف تبادل اطلاعات برای کاربر ایجاد می‌کند. در ادامه چند نمونه از این کاربردها را توضیح داده‌ایم.

• تکنولوژی‌های پوشیدنی

تکنولوژی‌های پوشیدنی

پوشیدنی‌های متصل به شبکه، در سال‌های گذشته محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند و درحال تبدیل شدن به صنعتی پرسود هستند، چرا که برنامه آنها حول موضوعات سلامت و تناسب اندام می‌گردد.

به نقل از سیسکو، تاکنون بیش از 177 میلیون گجت پوشیدنی هوشمند وارد بازار شده است. برخی محصولات از برندهای JawBone ، GoPro وNike راه خود را به این صنعت بازکرده‌اند و تاکنون موفق بوده‌اند. این در حالی است که غول‌های صنعت گوشی‌های هوشمند مانند اپل، سونی و سامسونگ بیشتر با ساعت‌های هوشمند سروکار دارند.

 

IoT در فضای شهری

از این کاربرد NB-IoT برای پیاده‌سازی شهر هوشمند می‌توان بهره گرفت.

• دوچرخه هوشمند

برای شرکت‌های اجاره دوچرخه، ردیابی لحظه به لحظه موقعیت مکانی دوچرخه‌ها، به خصوص اینکه امکان دارد دزدیده شوند، مسئله‌ای حیاتی است. یک شرکت اجاره دوچرخه‌ اشتراکی در هلند، سیم کارت M2M بر بدنه دوچرخه‌هایش نصب کرده و از همین طریق می‌تواند آنها را لحظه به لحظه ردیابی کند. سیم کارت M2M در داخل دوچرخه و خارج از دید جاسازی شده است. اگر دوچرخه‌ای به شرکت اجاره دوچرخه بازگردانده نشود، موقعیت آن از طریق سیم‌کارت ردیابی می‌شود. نیروهای پلیس می‌توانند به آسانی و در اسرع وقت دوچرخه‌های به سرقت رفته را از طریق سیم‌کارت ردیابی نمایند.

پارکینگ هوشمند

• پارکینگ هوشمند

پارک کردن می‌تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص در مناطق شهری که 30 درصد از حجم کل ترافیک را رانندگانی تشکیل داده‌اند که به دنبال یک جای پارک برای وسایل نقلیه خود هستند. پارکینگ هوشمند اطلاعات مربوط به جای پارک را لحظه به لحظه در اختیار شهروندان می‌گذارد تا مدیریت پارکینگ بهینه‌تری را امکان‌پذیر کند.Huawei به همراه یک اپراتور دیگر در حال کار بر روی یک پروژه پارکینگ هوشمند هستند. این اپراتور تخمین می‌زند که در آینده ده‌ها میلیون دستگاه به این سرویس پارکینگ هوشمند متصل شوند. از همکاران دیگر این پروژه، شرکت Neul است که محیط مناسب برای این کار را فراهم ساخته است. در این سرویس، سنسورهایی که زیر اتومبیل قرار می‌گیرند، از طریق شبکه تلفن سیار برای دستیابی به اطلاعات پارکینگ با سرورهای آن پارکینگ ارتباط برقرار می‌کنند.

 

راهکار اینترنت اشیا ایرانسل

در سری بلاگ‌های اینترنت اشیا به بررسی موارد کاربردی NB-IoT در حوزه‌های مختلف پرداختیم. امید است با گسترش پوشش شبکه اینترنت نسل جدید (5G) به عنوان اپراتور برتر بتوانیم از این فناوری مفید در راستای هوشمندسازی تمام شهرهای کشور عزیزمان بهره ببریم.


منابع:


  مطالعه بخش اول مقاله

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید