تکنولوژی LPWAN چه برتری بر دیگر بسترهای اینترنت اشیا دارد؟

تکنولوژی LPWAN چه برتری بر دیگر بسترهای اینترنت اشیا دارد؟

مزایای تکنولوژی LPWAN (شبکه گسترده کم‌مصرف) در مقایسه با دیگر بسترهای اینترنت اشیا

1397/10/12 چهارشنبه
تعداد بازدید: 2904

 

LPWAN را بیشتر بشناسید!

اگر با اینترنت اشیا آشنا باشید، می دانید که بسترهای زیادی برای اتصال به آن وجود دارد. از وای فای گرفته تا بلوتوث، NB-IoT، TCAT-M1 ، LoRA و RPMA، بسترهایی مختلف برای اینترنت اشیا هستند و باید با توجه به شرایط تشخیص دهید که کدام یک از آنها در کاربرد اینترنت اشیا برای شما مناسب‌تر است.

هر کاربرد اینترنت اشیا دارای الزاماتی منحصر به فرد است، بنابراین ممکن است بسترهایی که برای یک پروژه مناسب به نظر می‌رسد برای پروژه‌های دیگر کارایی نداشته باشد. در صورتی که تجهیزات شما هزاران سنسور دوربرد داشته باشد، عمر باتری اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. ممکن است برنامه شما نیاز به ارسال حجم زیادی از اطلاعات و ویدئو داشته باشد بنابراین پهنای باند مناسب بسیار ضروری است. در شرایطی که برنامه کاربردی شما در رابطه با خدمت‌رسانی در شرایط حساس مانند فرستادن پیام اضطرار برای اورژانس یا آتش‌نشانی باشد؛ زمان اولین گزینه‌ای است که باید به آن توجه کنید. به همین دلیل باید هنگام انتخاب بستر مناسب برای اتصال به اینترنت اشیا تمامی موارد را در نظر گرفت.

در مقالات قبل، مروری کلی بر LPWAN ها داشتیم. حالا به صورت دقیق‌تر به مزایای LPWAN در مقایسه با سایر بسترهای اینترنت اشیا در شهر هوشمند می‌پردازیم.

LPWAN چیست؟

LPWAN چیست؟

اولین چیزی که باید بدانیم این است که LPWAN یک استاندارد نیست؛ بلکه یک مفهوم کلی است که می‌تواند شامل پیاده‌سازی و پروتکل‌های مختلف باشد که هر دو به‌صورت اختصاصی و متن‌باز قابل اجرا هستند. LPWAN ها ویژگی‌های زیر را دارند:

  • کم مصرف: تجهیزات اینترنت اشیا تحت شبکه‌های LPWAN سال‌ها با باتری‌های کوچک و ارزان قیمت کار می‌کند.
  • پوشش وسیع: دارای محدوده عملیاتی است که معمولاً در مناطق شهری بیش از 2 کیلومتر است.

برای دارا بودن این دو ویژگی، یعنی مصرف کم و پوشش وسیع، اندازه داده‌ها باید کوچک باشد. بیشتر تکنولوژی‌های LPWAN می توانند کمتر از 1000 بایت داده در هر روز یا کمتر از 5000 بیت در ثانیه ارسال کنند.

مزایای LPWAN

ویژگی‌های زیر LPWAN را به انتخاب خوبی برای انواع کاربری اینترنت اشیاء تبدیل می‌کند:

  • پوشش‌دهی در مکان‌های متراکم: شهرها یا ساختمان‌های بزرگ برای روشنایی هوشمند، شبکه هوشمند و ردیابی تجهیزات
  • امکان نظارت طولانی مدت: سنسورها و مترهایی برای نظارت در بازه زمانی طولانی (مانند کنتورهای هوشمند آب و گاز از طریق کنتور، حسگرهای تشخیص نشت گاز، کشاورزی هوشمند و کنترل قفل ها از راه دور)

به عبارت ساده، تکنولوژی LPWAN در شرایطی که دستگاه‌ها باید مقدار کمی داده را به یک بخش بزرگ در بلند مدت انتقال دهند، به خوبی کار می‌کند. این موضوع تفاوت بین LPWAN با پروتکل شبکه‌های بی سیم مانند بلوتوث، RFID ، M2M موبایلی و ZigBee را با توجه به پهنای باند و محدوده پوشش‌دهی در شکل زیر نشان می‌دهد.

مزایای LPWAN

LPWAN در مقایسه با شبکه‌های Cellular

شبکه‌های موبایل عمدتاً کم‌مصرف‌ هستند و ممکن است در پوشش دهی دارای اختلالاتی باشند. دشواری دیگر زمانی است که یک تکنولوژی از رده خارج می‌شود. به طور مثال 30 میلیون شبکه 2G در ایالات متحده از رده خارج شده‌اند. این در حالی است که بسیاری از دستگاه‌های اینترنت اشیاء باید تا 10 سال در شبکه باقی بمانند. این موضوع که یک شبکه موبایل از رده خارج شده و دیگر دستگاه‌های خود را پشتیبانی نمی کند از نظر اقتصادی منطقی نیست. جنبه‌های قابل‌توجهی از Cellular LPWA هنوز هم در حال‌ توسعه هستند. اما همان‌طور که گفتیم، از رده خارج شدن فنّاوری‌ها یک نگرانی بزرگ است.

LPWAN ها در مقایسه با شبکه‌های میانبرد مش

شبکه‌های مش مانند ZigBee در برنامه‌های اینترنت اشیا استفاده می‌شوند. درواقع، بسیاری از سامانه‌های اتوماسیون خانگی از طریق ZigBee قابل اجرا هستند؛ اما ZigBee برای برنامه‌های LPWA مناسب نیست. شبکه‌های میانبرد مش تنها در فواصل متوسط کاربردی هستند و قابلیت‌ پوشش گسترده‌ی تکنولوژی‌های LPWAN را ندارند.

مهم‌تر از همه، شبکه‌های میانبرد مش از نظر بازدهی باتری کا‌رآمد نیستند چرا که هر قسمت باید دائماً در حال دریافت و تکرار سیگنال‌های امواج رادیویی نزدیک باشد. زمانی که تعداد سنسورها تا مقیاس هزار افزایش می یابند، ZigBee یا سایر شبکه‌های میانبرد لزوماً تمام نیاز‌های برنامه‌های LPWA را پوشش نمی دهند.

LPWAN ها در مقایسه با شبکه‌های میانبرد مش

جالب است بدانید امواج رادیویی کوتاه‌برد مانند بلوتوث و NFC نیز برای بسیاری از کاربری های اینترنت اشیا مناسب نیستند.

در راستای نیل به شهر هوشمند و آغاز پروژه‌هایی مانند شبکه هوشمند برق‌رسانی، مدیریت هوشمند منابع و انرژی، هوشمندسازی مصرف انرژی، مدیریت پسماند شهری و غیره کسب‌وکار سازمانی ایرانسل تمامی تلاش خود را به کار بسته است تا به سوی آینده‌ای هوشمند حرکت ‌کند.

در مقاله‌های بعدی شما را بیشتر با حوزه اینترنت اشیا و بسترهای مناسب آن آشنا خواهیم کرد.


منابع:


  مطالعه بخش اول مقاله

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید