مزایای پارکینگ هوشمند

مزایای پارکینگ هوشمند

راهکار پارکینگ هوشمند، در پلتفرم شهر هوشمند ایرانسل

1396/12/5 شنبه
تعداد بازدید: 4938

 

با گسترش روزافزون شهرنشینی در سراسر جهان دولت‌ها و مقامات شهری در فکر یافتن بهترین راهکارهای مدیریت شهری هستند. طبق آمار مرکز رهبران شهر هوشمند، درحالی‌که در سال 1950 میلادی تنها 29 درصد از جمعیت جهان را شهرنشینان تشکیل می‌دادند هم‌اکنون 54 درصد از جمعیت جهان در شهرها ساکن هستند و این میزان به 65 درصد تا سال 2040 خواهد رسید. در ایران درصد جمعیت شهری بالاتر از میانگین جهانی است، به‌نحوی‌که طبق آمار آخرین سرشماری عمومی کشورمان در سال 1395، حدود 75 درصد از جمعیت 80 میلیونی ایران در شهرها ساکن هستند. به‌طور میانگین روزانه 1.3 میلیون نفر از ساکنین زمین به شهرها مهاجرت می‌کنند و این میزان از تقاضا برای شهرنشینی، مدیران و سیاست‌گذاران مدیریت شهری در سراسر جهان را با چالش‌های زیادی برای برنامه‌ریزی و یافتن راهکارهایی برای رفع نیازهای آنان مواجه کرده است.

بهترین راه‌حل‌ها از دیدگاه مدیران شهری، راهکارهایی هستند که با صرف کمترین منابع و هزینه‌ها بیشترین بهره‌وری را برای سازمانشان داشته باشد و با افزایش کیفیت و کار‌ایی، به بهبود ارتباطات متقابل سازمان‌ها و شهروندان و درک روشن نیازهای ساکنین شهرها و اخذ تصمیمات هوشمندانه و به‌موقع منجر شود. در تعریف نوین مدیریت شهری، مدیران موفق آن‌هایی هستند که در توسعه زیرساخت شهری به استفاده از راهکارهای فن‌آورانه اعتقاد داشته و از آن در برنامه‌ریزی و پاسخ به چالش‌ها استفاده کنند.

شهر هوشمند بهترین راهکار در حوزه اینترنت اشیا برای پاسخ به چالش‌های مدیریت شهری است. شهری را می‌توان هوشمند دانست که در تقابل با چالش‌های امروزی نظیر مدیریت ترافیک، مدیریت بحران، مدیریت پارکینگ، مدیریت منابع و انرژی، مدیریت پسماند، کاهش آلودگی هوا، مدیریت آب، مدیریت ناوگان حمل و نقل و نظایر آن از راهکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده می‌کند.

یکی از مهم‌ترین معضلاتی که امروزه ساکنین کلان‌شهرها با آن مواجه هستند معضل یافتن پارکینگ برای خودروهایشان است. تقریباً برای تمامی ساکنین شهرهای بزرگ پیش‌آمده است که زمان زیادی را در آستانه قرار ملاقاتی مهم صرف یافتن پارکینگ برای خودروهایشان کرده‌اند. طبق تحقیقات سازمان نوسازی تهران، روزانه حداقل 500 هزار خودرو در سطح معابر پایتخت به‌طور میانگین 15 دقیقه را صرف یافتن پارکینگ می‌کنند که باکمی تأمل می‌توان دریافت که این حجم از تردد زائد تا چه میزان بر حمل‌ونقل شهری و افزایش ترافیک اثرگذار است.

شهر هوشمند ایرانسل به‌عنوان اولین و بروزترین ارائه‌دهنده این خدمات در کشور، راهکار پارکینگ هوشمند را ارائه کرده است. پارکینگ هوشمند یک راهکار مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا است که با استفاده از یک شبکه کم‌مصرف باند کوتاه، امکان اتصال تعداد زیادی از اشیا را به شبکه همراه را فراهم می‌کند. شهروندان با استفاده از اتصال به شبکه باند کوتاه (NB-IoT) همراه ایرانسل و استفاده از اپلیکیشن مرتبط با آن می‌توانند پارکینگ‌های خالی را جستجو کرده، آن‌ها را رزرو کنند و نزدیک‌ترین مسیر برای دسترسی به پارکینگ خود را پیدا کنند.


اطلاعات ارسالی از سوی سنسورهای پارکینگ هوشمند به سامانه می‌تواند جهت قیمت‌گذاری متغیر نیز به کار گرفته شود. به شکلی که وقتی پارکینگ‌های خالی زیادی در محدوده وجود دارد قیمت‌گذاری کمتر انجام شود و برعکس زمانی که پارکینگ‌های کمتری وجود دارد قیمت اندکی بالاتر رود. پارکینگ هوشمند همچنین می‌تواند از طریق اتصال به سامانه تشخیص آلایندگی هوا به عدم استفاده از خودروی شخصی در روزهایی که هوا آلوده است کمک کند. در این روزها، قیمت پارکینگ افزایش می‌یابد تا شهروندان به استفاده از حمل‌ و نقل عمومی تشویق شوند. کمک به کاهش ترافیک شهری از طریق کاهش زمان تردد خودروها برای یافتن پارکینگ از دیگر مزایای راهکار پارکینگ هوشمند در سامانه شهر هوشمند ایرانسل است. ارتقاء سرانه فضاهای پارکینگ کلان‌شهرها از طریق به اشتراک‌گذاری پارکینگ اماکن عمومی نظیر ورزشگاه‌ها، مراکز خرید و ... در زمان‌هایی که نیازی به فضای پارکینگ خود ندارند، از دیگر مزایای برجسته پارکینگ هوشمند ایرانسل در راهکار شهر هوشمند است.

ایرانسل به‌عنوان اپراتور پیشگام در ارائه راهکارهای سازمانی، امید دارد با عرضه‌ی برترین راهکارهای شهر هوشمند مطابق با فناوری‌های روز دنیا، ضمن پاسخ به نیاز شهروندان، بتواند به سازمان‌ها و ارگان‌های مدیریت شهری برای دستیابی به بهره-ورترین راهکارها برای حل مشکلات و معضلات شهری باشد.


منابع:

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید